Flag Counter
Flag Counter
 


Przygotowania-Wojna-Konsekwencje

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-05-01 13:49:42

O obowiązku służenia w wojsku. Kto by to pomyślał, że i pies może służyć w wojsku. Straszliwa obosieczna broń – miny podwodne. Co to jest neutralność w czasie wojny, jakie są przesłanki zachowania neutralności, czy brak suwerenności dyskwalifikuje państwową neutralność? Obowiązek służenia w wojsku. Państwa, mające prawo i obowiązek bronienia bytu przez wojsko, mają również prawo (...)

>>czytaj dalej<<<


Pamiętnik z wojny światowej 1914-1917 cz. 9

Kategoria : Wielkie Wojny     Data utworzenia artykułu : 2019-04-24 16:34:43

Pamiętnik z I wojny światowej. Front wschodni. Czas wydarzeń: 1915 rok miesiąc kwiecień – maj. Obszar akcji: Galicja Wschodnia. Wieś Ciśnia, Dobromil (obwód lwowski), Wieś Buchlowa i szlachecki dworek , Tarnów, Gorlice. Walczące strony: Rosja przeciwko Niemcom i Austro – Węgrom. Wybrane osoby z kart pamiętnika: Autor: E. DE. Henning – Michaelis, gen. W. P., gen. Lichaczew, gen. (...)

>>czytaj dalej<<<


Bursztyn

Kategoria : Bez kategorii     Data utworzenia artykułu : 2019-04-16 17:21:38

Bursztyn. Także jantarem jest zwany, znajduje się najobficiej nad brzegami Morza Bałtyckiego, (dlatego też morze Bałtyckie nieraz przez przenośnię bywa zwane morzem bursztynowym), a mianowicie począwszy od Królewca do Gdańska, tudzież w Prusiech Wschodnich i Zachodnich. Już w najdawniejszych czasach był bursztyn znanym, gdy oto Homer, piewca grecki, na tysiąc lat przed Chrystusem żyjący, w swych (...)

>>czytaj dalej<<<


Obraz MB Bolesnej w filialnym kościele, lokalii i parafii cz.2

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-04-04 18:47:12

Zanim wystawiono drewniany kościół. Rodzime budownictwo drewniane na naszych ziemiach nie jest jednolite, ale posiada szereg właściwości regionalnych. Kościoły drewniane na Śląsku, zwłaszcza na obszarze nazywanym historycznie Górnym Śląskiem, tworzą oddzielną grupę zarówno z uwagi na stosowanie pewnych specyficznych rozwiązań technicznych jak i przestrzennych. Jeśli w mieście, a taki (...)

>>czytaj dalej<<<


Obraz MB Bolesnej w filialnym kościele, lokalii i parafii cz.1

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-03-20 10:03:13

Wprowadzenie. Przez wiele stuleci Kościół katolicki obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej oraz 15 września – Siedmiu Boleści Maryi. Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423 w diecezji kolońskiej i nazywano je „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, (...)

>>czytaj dalej<<<


Z dziejów Żydów raciborskich do lat 90. XIX wieku

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-02-28 20:37:55

O ważności położenia Śląska. Proces dziejów Śląska wykazuje dość wyraźną specyfikę: bądź wyprzedza w ogólnym rozwoju inne ziemie polskie bądź występuje regres, który jest słabszy i późniejszy. Kilka zasadniczych problemów wymaga w tym miejscu bliźszego wyjaśnienia. Granice naturalne Śląska na wschodzie (dział wód między Odrą i Baryczą a Wartą) i na (...)

>>czytaj dalej<<<


Z dziejów Kościoła rzymsko-katolickiego, cz. 2

Kategoria : Teksty i opisy z dawnych kronik     Data utworzenia artykułu : 2019-02-11 21:34:18

Okres zmagań z pogaństwem, krwawego i duchowego prześladowania Kościoła, a rozszerzania się chrześcijaństwa w obrębie państwa rzymskiego (33-313 r.). Prześladowanie chrześcijan za Domicyana i Trajana, co trwało aż do początku panowania cesarza Konstantyna. Zmaganie filozofii pogańskiej z chrześcijańską, która nie uległa pogańskim bajkopisarzom i mówcom. Prześladowanie chrześcijan (II.) (...)

>>czytaj dalej<<<


Wielka Wojna 1914-1918 cz. 6

Kategoria : Wielkie Wojny     Data utworzenia artykułu : 2019-02-01 20:19:14

Wybrane ceny towarów. Flota niemiecka. Wojna między Austrią a Serbią. Turcja kupiła (pozornie) dwa okręty wojenne. Bułgaria przeciw Rosji. Z pamiętnika Hipoilita Korwin - Milewskiego. Bruksela nie chce płacić kontrybucji. Zjazd bukaresztański. Zamach na cesarza rosyjskiego. Bułgaria,Turcja a Rosja. Przymus brania pieniędzy papierowych we Francji. Z Paryża donoszą, że rząd francuski zwrócił (...)

>>czytaj dalej<<<


Koleje na Ziemiach polskich u schyłku WW. cz. 3.

Kategoria : 6 II Rzeczpospolita     Data utworzenia artykułu : 2019-01-17 16:58:23

Ogólny rozwój kolejnictwa w Niemczech. Z uruchomieniem pierwszej kolei pomiędzy Darlingtonem i Stoktonem w roku 1825 zaczął się niewątpliwie nowy okres w życiu ludzkości. W Prusach przystąpiono w 10 lat później do budowy pierwszej kolei pomiędzy miastami Norymberga i Fürth. Początkowo w Prusach budowano pierwsze koleje bezplanowo, nie uwzględniając ogólnych potrzeb ekonomicznych (...)

>>czytaj dalej<<<


Pamiętnik z wojny światowej 1914-1917 cz. 8

Kategoria : Wielkie Wojny     Data utworzenia artykułu : 2019-01-06 11:08:09

Pamiętnik z I wojny światowej. Front wschodni. Czas Wydarzeń 1914 rok, mc – listopad-grudzień. Obszar akcji: Karpaty, zachodnie i wschodnie obszary dawnego Królestwa Polskiego. Miejsca odniesienia: Częstochowa , Łódź, Łowicz, Wocławek, Baligród. Walczące strony : Rosja przeciw Niemcom i Austro-Węgrom. Wybrane osoby z kart pamiętnika: Autor: E. DE. Henning- Michaelis, gen. W. P., gen. (...)

>>czytaj dalej<<<© Copyright Leonard Hajduk

Design www.bambynek.com