Flag Counter
Flag Counter
 

Temat : Szczęśliwe, bajkowe małe państwa

Kategoria :  Teksty i opisy z dawnych kronik       Data : 2017-11-19 16:42:33

Mały kraj, który był Wielkim Księstwem. Jak wiadomo, Niemcy zajęły Wielkie Księstwo Luxemburskie, ażeby opanować tamtejsze koleje żelazne, posiadające dla nich w tej chwili niezmierną ważność, gdyż przez to maleńkie „Wielkie Księstwo” można sobie znakomicie skrócić drogę.

Państewko to położone pomiędzy południowo-wschodnim cyplem Belgii, niemiecką prowincją nadreńską i Lotaryngią, posiada powierzchnię o wielkości 2586 km², a liczy 265 000 ludności. Aż do roku 1799 t.j. do pokoju w Campo Formio należał Lukxemburg do posiadłości Habsburskich; następnie zagarnęła go Francja, poczem na kongresie w Berlinie podwyższono temu kraikowi rangę i tytuł, robiąc z niego Wielkie Księstwo, jako jedno z państw Związku Niemieckiego. Przekazano go atoli królowi Holenderskiemu Wilhelmowi I jako odszkodowanie za jego dziedziczne posiadłości nassawskie, tylko samo miasto Luxemburg pozostało niemiecką fortecą związkową i miało załogę pruską. W roku 1844 przyłączyło się Wielkie Księstwo do Związku północno-niemieckiego. Po roku 1866 wystąpiło atoli całkowicie ze Związku Rzeszy niemieckiej. Kiedy król holenderski Wilhelm I, zawarł dnia 21 marca 1867 układ z Napoleonem III, odsprzedając Lukxemburg Francji, zaprotestował przeciwko temu Bismarck, a na konferencji londyńskiej w maju 1867 ogłoszono neutralność Wielkiego Księstwa Luxemburskiego, poczem załoga pruska opuściła jego stolicę.

Mapka Luxemburga

Mapka administracyjna Luksemburga, pobrano z: http://pl.maps-of-europe.com/maps-of-luxembourg/

Po śmierci króla Wilhelma objął rządy w w roku 1890 Adolf Nassawski, a po nim nastąpił syn jego Wilhelm II, zmarły w w roku 1912.Ten nie pozostawił męskich potomków, wstąpiła więc na tron luxemburski córka jego Marya Adelajda, ur. w 1894 roku.

Siła zbrojna tego państewka składa się ze 155 członków zbrojnej, stałej milicji krajowej i trzech oficerów, tudzież z jednej setki ochotników. Koleje żelazne luxemburskie mają 525 km długości, a zawiaduje nimi już od 1872 roku zarząd niemiecki, tytułem dzierzawy. Okupacja księstwa nie przedstawiała więc najmniejszej trudności. (Opis stanu z roku 1914).

Państwo, które nie ma wojska. Przy linii kolejowej Wiedeń-Zurych spotkasz, jeżeli oczy masz dobre, na lewo od kolei żelaznej w prześlicznej dolinie Renu, pod samą granicą szwajcarską, między Feldkirchen a Buchs, małe państwo. Niejeden przez okno z wogonu podziwiał piękność doliny i okalających Alp, nie wiedząc nawet, iż to Voralberg, inny już kraj i inne państwo niż Austria.

Wielki Herb

Herb wielki Księstwa Lichtensteinu. Na pierwszym polu (lewy górny róg, heraldyczny  - prawy róg) znajduje się orzeł śląski (czarny z białą przepaską na skrzydłach w polu złotym). W trzecim polu znajduje się gotycka tarcza dzielona w słup z herbem śląskiego księstwa Opawskiego, należącego od 1613 roku do rodziny Lichtensteinów. Obraz pobrano z Multimedia w Wikimedia Commons.

Udzielne księstwo Lichtenstein obejmuje przeszło trzy mile kwadratowe, a więc wielkością powierzchni przewyższa znacznie księstwo Monaco i rzeczpospolitę Andorę razem wzięte. Mieszkańców liczy nie wiele więcej nad 10 tys., a władca jego, książę Lichtenstein, woli siedzieć w Wiedniu niż pilnować spraw swoich poddanych.

Księstwo Lichtenstein jest może jedynym państwem na świecie, nie posiadającym żadnej siły zbrojnej. Podatki są tak małe, że obywatele państwa wszyscy bez wyjątku prowadzą spokojne, rozkoszne i dostatnie życie. Można nawet powiedzieć, że zamożność kraju jest stosunkowo wielka, chociaż ziemia górska, a więc nieurodzajna, jedynie w dolinie Renu posiadająca żyzny kawał gruntu z nadzwyczaj bujną roślinnością.

Mapka

Mapka podziału administracyjnego Lichtensteinu. Autor: Maximilian Dörrbecker - Praca własna. Pobrano z Wikipedii.

Stolica państewka alpejskiego, Vaduz, co do ludności, która wynosi 2000 dusz, stoi na równi z Cetynią, chociaż Czarnogórze, jako państwo, jest w porównaniu do naszego księstewka – wielkim mocarstwem.

Vaduz posiada same piękne piętrowe domy, kilka dużych will i hotelów, kościół wspaniały, dość okazały, gmach rządowy, piękny budynek szkolny itd., następnie oświetlenie elektryczne, wodociągi, sieć telefoniczną, - słowem wszystko, co posiada miasto mające aspiracje do europejskiego wyglądu. Wszędzie czyściutko i miło, nędza i ubóstwo uciekły sobie za granicę do innych mocarstw. W tym śmiesznie małym państewku nie stało dla nich miejsca.

Bogactwo w sąsiedniej Szwajcarii polega głównie na wielkim ruchu podróżników. Otóż góry i doliny księstwa Lichtenstein mało ustępują co do piękności szwajcarskim. W prześlicznych uzdrowiskach klimatycznych państewka roi się zatem coraz to więcej gości, najwięcej z Niemiec.

Znalazłem dygnitarza miejscowego, znającego stosunki w kraju i zaczęliśmy rozmawiać: Księstwo jest może na całym świecie jedynym – państwem niezawisłym – zauważyłem – które nie posiada wojska.

Nie mamy literalnie – odparł – żadnej zgoła siły zbrojnej, prócz policjantów państwowych i gminnych, razem około dwudziestu ludzi, zbrojnych tylko w rewolwery, noszone w zanadrzu. Jedyną instytucją wojskową u nas jest stowarzyszenie weteranów, to jest żyjących jeszcze starych żołnierzy z przed roku 1866, kiedy nasze księstwo należało do Rzeszy niemieckiej i dostarczało wspólnej armii pewnej liczby rekrutów.

Po chwili dodał: Nie mamy też i ciężarów wojennych. Możemy przeto dochody państwowe obracać na doskonalenie rozmaitych urządzeń społecznych. Podatku płaci każdy obywatel, co najwyżej jednego franka. Budżet szkolny jest stosunkowo wysoki. U nas istnieje stosunkowo najdłuższy obowiązek szkolny dla dzieci, bo razem wynosi lat 11, 9 lat w szkole ludowej, 2 lata w szkole uzupełniającej.

A jakie są stosunki co do stronnictw politycznych? Bogu dzięki nie ma u nas żadnych stronnictw politycznych. Mamy sejm krajowy i rady gminne. Wszystkie wybory odbywają się na podstawie powszechnego prawa głosowania. Sejm składa się z 15 osób, z których trzech mianuje książę. Walki stronnicze u nas nie istnieją. (Opis stanu z roku 1914).

Istotnie idealne i szczęśliwe państwo!

Źródła: ŚBC; https://www.drivingdirectionsandmaps.com/liechtenstein-google-map/ ; https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_LiechtensteinuAutor artykułu : Wybrał i zestawił Leonard
© Copyright Leonard Hajduk

Design www.bambynek.com