Kategoria : Dzieje Kościoła katolickiego Data utworzenia artykułu : 2022-06-16 12:59:54
Chrzest Polski. Św. Wojciech.Wkrótce po nawróceniu do chrześcijaństwa południowych szczepów słowiańskich odbyło się także apostołowanie wśród plemion na północ mieszkających. Tym przynosili światło chrześcijańskie pierwsi zakonnicy benedyktyńscy z Niemiec od czasu, gdy się Niemcy bezpośrednio zetknęli ze Słowianami. Naczelne miejsce zajmowała w tych stronach Polska, (...)
Kategoria : O Historii Śląska Data utworzenia artykułu : 2022-05-30 13:06:41
Uwarunkowania średniowiecznego osadnictwa.Interesujący nas obszar stanowił u początku państwa polskiego część pogranicza między plemiennego. Tu stykali się Wiślanie z Opolanami. Z tego względu można założyć, że dbające o swe naturalne granice plemiona nie były skore do prowadzenia na tym terenie osadnictwa, bo warunki naturalne były niesprzyjające. I choć toponomastycy nie są zgodni, czy Tarnowice (...)
Kategoria : Prasa górnośląska Data utworzenia artykułu : 2022-05-28 12:45:32
Wspomnienia żołnierza – teologa w marszu do Ziemi św. /4
Szejch wyszedł z domu, aby nas przywitać. Był to starszy, brodaty Arab o poważnych rysach twarzy. Ubrany był w jedwab zielony, tak samo nosił też zielony turban na znak, że jest potomkiem Mohameta . (Pozdrowieniem „salem alejkum” wita muzułman tylko muzułmanów, a nie chrześcijan).Nie dziwiło nas jego przywitanie w imię Allaha, (...)
Kategoria : Wielkie Wojny Data utworzenia artykułu : 2022-05-21 13:22:36
Wielka Wojna 1914 – 1918 / 17
Druga faza wyścigu ku morzu została zakończona, tak jak pierwsza, bez decydującego rezultatu. Tymczasem zaszedł na terenie belgijskim wypadek niezmiernie doniosły a korzystny dla Niemców: upadek Antwerpji. Była ona jedną z największych i najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Europie, w niej też, jak wiemy, znalazła ostoję armja belgijska, odepchnięta z drogi wiodącej (...)
Kategoria : Prasa górnośląska Data utworzenia artykułu : 2022-05-12 17:32:59
Odważny Górnoślązak. Pewien światły Górnoślązak, pisze nam co następuje: Bardzo to chwalebnym jest, że polskie gazety wobec zagrożonego położenia, w jakim dziatwa polska się znajduje, w każdym numerze zamieszcza się napomnienie: „Uczmy dzieci czytać i pisać po polsku! „
Nie ma jednak wątpliwości, że ustawiczne to napominanie nie odnosi pożądanego skutku, a to tylko (...)
Kategoria : Wielkie Wojny Data utworzenia artykułu : 2022-05-09 17:01:38
Pamiętnik z wojny światowej /17
Strony konfliktu: Cesarstwo Niemieckie. Austro-Węgry. Bułgaria. Imperium Osmańskie. Dowódcy: Wilhelm II Hohenzollern. Paul Hindenburg. Leopold Bawarski. Max Hoffman. August von Mackensen.
Imperium Rosyjskie (1914-1917). Rumunia od 1916 roku. Dowódcy:Mikołaj II Romanow. Mikołaj Romanow. Aleksiej Brusiłow. Ław Korniłow. Nikołaj Duchonin. Aleksander Kiereński. (...)
Kategoria : Dzieje Śląska we władaniu Piastów Data utworzenia artykułu : 2022-04-28 10:43:12
Poszukiwanie miejsca dla miasta. Istotnie, już w latach trzydziestych XIII wieku zaczynało brakować miejsca w obrębie starych murów miejskich na wznoszenie nowych budowli. Henryk Pobożny zrezygnował więc ze wschodniej części terenów otaczających zamek na rzecz wspólnoty franciszkańskiej, która przeniosła się tu z domu kupieckiego przy najstarszym targowisku. Potem księżna Anna (...)
Kategoria : Dzieje Śląska pod władaniem Habsburgów Data utworzenia artykułu : 2022-04-22 11:14:30
Tarnogórska droga utrwalenia wiary katolickiej.Rozpoczynając rozważania dotyczące stosunków wyznaniowych w mieście, warto pokusić się o krótką charakterystykę sytuacji religijnej, jaka panowała w miastach Górnego Śląska. Jest to o tyle ważne, iż pozwoli lepiej zrozumieć procesy, które przebiegały w Tarnowskich Górach w XVI i pierwszej połowie XVII wieku.
Poglądy (...)
Kategoria : O Historii Śląska Data utworzenia artykułu : 2022-04-11 19:46:57
O Śląskich kościołach.
Stare malowidła kościelne. W naszej diecezji katowickiej (1924 r.) nie ma już bodaj żadnego kościoła, który by nie był w środku pomalowany. Dlatego każdy zna malatury kościelne nowoczesnego rodzaju, atoli dawniej największa ilość kościołów była bez malowideł, a ten, którego wnętrze było pomalowane uważano za szczególnie piękny.
Pomiędzy (...)
Kategoria : Dzieje Śląska we władaniu Piastów Data utworzenia artykułu : 2022-04-09 15:35:43
Monarchia Śląska Henryków.
Rozwój gospodarczy i społeczny Śląska w XIII w. Dzielnica ośrodkowa z Wrocławiem od początku zajmowała stanowisko przodujące wśród innych dzielnic śląskich. Rozwój jej zdecydował o czołowej roli Śląska w XIII w.
Duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego ziemi śląskiej miało górnictwo i hutnictwo. Na terenie Śląska spotykamy najgęstszą (...)