Odgłosy nocy Listopadowej na Śląsku
Poźar nocy Listopadowej, zapalający bunt ciemięźonego narodu polskiego w Królestwie Kongresowym i na „Ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w pierwszej chwili na Śląsku cichym echem się odzywał. Ziemia śląska, kilkaset lat wcześniej oderwana od Korony Polskiej, a później wcielona do Prus i poddana germanizacji, nie miała ani sił, ani teź środków , by walczącym dać bezpośrednią pomoc. Nie była to jednak rezygnacja czy teź obojętność względem sprawy polskiej. Wieść o wybuchu rewolucji lipcowej wstrząsnęła monarchią Fryderyka Wilhelma III i wywarła silne wraźenie zarówno w całych Niemczech, jak i w stolicy Prus. Wraźenie to spotęgowało się jeszcze na skutek wypadków warszawskich. Wybuch powstania Listopadowego w Królestwie wywołał w Prusach niepokój o los anektowanych ziem polskich. W Berlinie panowało przekonanie, źe w razie sukcesów militarnych powstania polskiego nastąpiłoby uderzenie na Prusy, stanowiąc zagroźenie zwartości monarchii, Obawiano się, aby powstanie nie objęło swym zasięgiem dawniejszych polskich prowincji. W przypadku porazki powstania, Prusacy liczyli się z ewentualną próbą przedarcia się armii polskiej przez Śląsk do Francji.
Tradycja nocy listopadowej była gwiazdą przewodnią tych wszystkich co czynem ofiarnym i krwią pisali dalszy ciąg porozbiorowych dziejów ujarzmionej ziemi śląskiej. Rewolucja lutowa 1846 roku planowana była jako ruch trójzaborowy, a w zaborze pruskim przygotowania spiskowców obejmowały nie tylko Wielkopolskę i Pomorze, lecz równieź Śląsk. Po 1831 roku, mimo bacznego nadzoru pruskich władz administracyjnych i sieci policyjnej, nasiliła się na Śląsku akcja emisariauszy. Zagadnienie udziału Śląska w walkach niepodległościowych, podsumowanie najwaźniejszyh jego w tej dziedzinie zasług i osiągnięć naleźy bezsprzecznie do najdonioślejszych, najbardziej żywotnych, a zarazem pilnych postulatów historycznych. Uwydatnienie wpływu powstania 1830 -- 1831 na Śląsk – tę oderwaną dzielnicę polską -- na kształtowanie świadomości narodowej ma wymowę polityczną i wychowawczą zarazem. Z drugiej strony pozwoli na obiektywne ustalenie sądu o stanie świadomości narodowej na Śląsku w pierwszej połowie XIX wieku. Dzisiaj odczuwamy potrzebę dokonania nie tylko oceny powstania listopadowego, ale także wpływy na ziemie graniczące z Królestwem Polskim. Wybrano fakty i zjawiska dziejowe przewaźnie slabo znane przeciętnemu czytelnikowi lub teź całkiem nowe opierając je na materiałach wydobytych z archiwów i bibliotek, czyęsto korzystano z literatury niemieckiej.
Dzisiaj odczuwamy potrzebę dokonania nie tylko oceny powstania Listopadowego, ale takźe wpływu na ziemie graniczące z Królestwem Polskim. Wybrano fakty i zjawiska dziejowe przewaźnie mniej znane pzeciętnemu czytelnikowi lub teź całkiem nowe, opierając je na materiałach wydobytych z archiwów i bibliotek, często korzystano z literatury niemieckiej.
Autorzy artykułu: Zdzislaw, Janeczek i Henryk Kocój
Wydawnictwo:Śląski Instytut Naukowy
Śląskie epizody historyczne. Odgłosy nocy Listopadowej na Śląsku. Katowice 1984 r.